BUDOWA KSIĄŻKI...

KAPITAŁKA

Kapitałka jest skrawkiem materiału przymocowanym na grzbiecie boku ( trzonu)

OKŁADKA

Okładka, może być miękka, z tektury, sztywna, lakierowana, matowa. Karty okładki połączone są grzbietem. Pełni funkcję ochronną, reklamową oraz informacyjną.

OBWOLUTA

Obwoluta, to papierowa ochrona okładki, pełni również funkcję ozdobną, reklamową.

WKLEJKA

Wklejka, to podwójna karta mocnego papieru przyklejona do pierwszej i ostatniej karty książki, łącząca je z okładką. Stanowi także ozdobę książki, gdy jest kolorowa.

KARTA PRZEDTYTUŁOWA

Karta przedtytułowa znajduje się tuż za wklejką. Podaje tytuł i autora, bądź samo nazwisko albo sam tytuł. Może też być na niej  tylko ilustracja.

KARTA TYTUŁOWA

Karta tytułowa zawiera podstawowe informacje o autorze, tytule, współtwórcach ( ilustrator, przekład ), miejsce wydania, wydawcę i rok wydania.

TRZON

Trzon, to część główna książki, składa się z kartek. Tekst książki może być podzielony na rozdziały, części i uzupełniony ilustracjami pozwalającymi na lepsze przyswojenie sobie treści oraz jej zapamiętanie.

SPIS TREŚCI

Przeważnie znajduje się na końcu książki, zawiera tytuły rozdziałów, strony. Pozwala na szybkie zorientowanie się w treści książki oraz znalezienie odpowiedniego fragmentu.