EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Egzamin ósmoklasisty to pisemny test kończący pierwszy etap edukacji - szkołę podstawową. Jego celem jest nie tylko określenie poziomu wiedzy i wykształcenia, zdobytego przez ucznia - egzamin ósmoklasisty zastępuje również egzamin wstępny do szkoły ponadpodstawowej. Jego wyniki są szczególnie istotne, gdy liczba chętnych do szkoły jest wyższa, niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

• uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.

W latach 2019–2024 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

1. języka polskiego
  2. matematyki
  3. języka obcego nowożytnego.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY podawany jest przez CKE na każdy kolejny rok szkolny

CZAS TRWANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

Czas trwania egzaminu przy arkuszu  standardowym:
język polski - 120 min
matematyka - 100 min
język obcy nowożytny (jezyk angielski) - 90 min

Zgodnie z harmonogramem na rok 2024 opublikowanym przez CKE główne terminy egzaminów ósmoklasisty w tym roku przypadają na:

• 14 maja (wtorek) - język polski;
  • 15 maja (środa) - matematyka;
  • 16 maja (czwartek) - język obcy nowożytny.

Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu np. zwolnieniem lekarskim) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym napiszą go w terminie dodatkowym. Komisja wyznaczyła je na drugi tydzień czerwca 2024 r.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo pod tym linkiem: