Ilustracji czar...

W latach 1950-1980 polska ilustracja dla dzieci odnosiła sukcesy na arenie światowej. Osiągnęła status naszej narodowej specjalności, zdobywając uznanie i ogrom nagród na najważniejszych imprezach na świecie od Mediolanu, Bolonii po Tokio. Polską Szkołę Ilustracji tworzyli wybitni ilustratorzy: mistrz i nauczyciel Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny, Janusz Grabiański, Olga Siemaszko, Bohdan Butenko, Franciszka Themerson, Zdzisław Witwicki, Andrzej Strumiłło, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń i wielu, wielu innych.

Dla wielu z nas przedstawione przez nich światy na stałe wpisały się we wspomnienia z naszego dzieciństwa. Biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Grabowie może się pochwalić iż w swoich zbiorach posiada książki dla dzieci, które ilustrowali: Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko, Jan Marcin Szancer.  Unikatowość tych książek wynika nie tylko z pięknych ilustracji, ale również z faktu iż zostały one wydane w latach 1960-1967, („Przygoda pewnego pawia” ilustrowana przez Józefa Wilkonia z roku 1966, książki ilustrowane przez Józefa Stannego: „O malarzu rudym jak cegła” z 1961 r., „Poeta i źrebię” z 1967 r., „Koń i kot” z 1961 r., „Baśń o królu Dardanelu” z 1963 r. Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia oraz wypożyczenia tych książek.

nauczyciel bibliotekarz

mgr Aneta Pionko