DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2019

"Zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie.
Uczysz wbrew temu, którego uczysz. (…) I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to
to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia
dopiero w przyszłości."

(Z. Kucówna)

DZIEŃ  EDUKACJI  NARODOWEJ

Na mocy artykułu 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku, zwanej Kartą Nauczyciela, rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (14 października) została uznana za oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty.

Dokładne brzmienie artykułu:
Art. 74. W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.

KOMISJA  EDUKACJI  NARODOWEJ

Pierwsze na świecie ministerstwo oświaty powstałe na mocy uchwały Sejmu z dnia 14 października 1773 roku.
Pełna, pierwotna nazwa komisji brzmiała : "Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca". Inicjatorem jej powstania był ksiądz Hugo Kołłątaj. KEN powstała po rozwiązaniu w w 1773 roku zakonu jezuitów, który do tej pory sprawował piecze nad edukacją w Rzeczypospolitej

Obchody dnia Edukacji Narodowej są doskonałą okazją do wyrażania podziękowań za wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania szlachetnych serc i światłych umysłów swoich wychowanków. Dlatego też 14 października 2019r.  w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie odbyła się z tej okazji uroczysta akademia.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zarówno aktywni zawodowo jak i emerytowani oraz rodzice.

Uczniowie zaprezentowali program artystyczny pod hasłem „Szkolny Raj” pod kierunkiem p. Katarzyny Niedomagały, p. Anety Pionko,
p. Renaty Borowskiej.
Oprawę plastyczną przygotowała p. Aleksandra Kacprzak natomiast muzyczną  p. Michał Nowakowski.

Pan dyrektor mgr Mariusz Jagielski wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy  wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w pracy dydaktyczno- wychowawczej.

Nie zabrakło ciepłych słów również  od przybyłych gości. W imieniu Wójta gminy Grabów p. Janusza Jagodzińskiego życzenia odczytał pan dyrektor.

Uczniowie, którzy  wystąpili w akademii:

Weronika Wawrzyniak, Wiktoria Wypych, Julia Król, Marta Bartczak, Zuzanna Wasiak, Julian Sochacki, Adrian Wandachowicz, Mateusz Jagielski, Joanna Grabska, Kacper Augustyniak.

Miłym akcentem humorystycznym poprzedzającym Dzień Edukacji Narodowej był konkurs plastyczny – karykatura - zatytułowany „Nauczyciel w oczach dziecka”. Prace uczniów można było oglądać na zorganizowanej wystawie.

Autor: świetlica p. Barbara Zwolińska