Lekcja biblioteczna: „Kaczka Dziwaczka”- czyli o tolerancji na podstawie wiersza Jana Brzechwy.

Dzieci oddziału przedszkolnego, klasy „0”, uczestniczyły w lekcji bibliotecznej: „Kaczka Dziwaczka”- czyli o tolerancji na podstawie wiersza Jana Brzechwy.

Celem zajęć było:

• Kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat poznanego utworu,
  • Kształcenie umiejętności określenia nastroju utworu poetyckiego,
  • Uwrażliwianie uczniów na powstrzymywanie się od wydawania opinii o kimś na podstawie np. wyglądu,
  • Podkreślenie wagi tolerancji w życiu człowieka.

Przebieg lekcji.

1)      Wysłuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „Kaczka Dziwaczka.”

2)      Określenie nastroju utworu: (wesoły, zabawny, śmieszny…).

3)      Próby wyjaśnienia tytułu wiersza, dlaczego kaczkę nazywano dziwaczką, co sądziły o niej inne kaczki, czy dziwactwa kaczki, komuś zaszkodziły?

4)      Uwrażliwienie uczniów na wstrzymywanie się od wypowiadania o kimś na podstawie np. tylko jego wyglądu. Podkreślenie wagi tolerancji w życiu człowieka. „Inny nie oznacza gorszy.”

Dzieci dobierały w pary wyrażenia – co robiła kaczka – dziwaczka i uzupełniały zdania: …gdy połknęła dwa złote mówiła, że…………………………………………………… .

Wspólna zabawa przy piosence „Akademia Pana Kleksa - Kaczka Dziwaczka”. Na zakończenie dzieci miały za zadanie dorysować brakujące elementy kaczki, następnie pokolorować swoją kaczkę – dziwaczkę.

Lekcję przeprowadził nauczyciel bibliotekarz Aneta Pionko.

Autor: Aneta Pionko