Dzień Dinozaura 26 lutego 2021 – 27 lutego 2021

W Polsce Dzień Dinozaura obchodzimy 26 lutego. Na świecie ten dzień obchodzi się 15 maja i 1 czerwca.

Dzień Dinozaura jest nieoficjalnym świętem na cześć dinozaurów, niezwykłych gadów, które żyły na ziemi pomiędzy 237 milionów a 66 milionów lat temu. Wyróżniono około 1 000 gatunków dinozaurów. Ich „panowanie” trwało 165 milionów lat. Istnieje kilka teorii dotyczących wyginięcia dinozaurów. Do najpopularniejszych należy ta o zagładzie dinozaurów na skutek zderzenia ziemi z ogromną asteroidą. W skutek zderzenia ziemia pogrążyła się w mroku na wiele miesięcy, a nawet lat. W takich warunkach większość roślinożernych dinozaurów wymarła w ciągu kilku tygodni, a mięsożernych w ciągu paru miesięcy.
Dinozaury nie wymarły jednak całkowicie. Ich współczesnymi potomkami są ptaki.

O dinozaurach powstało wiele książek dla dzieci, które polecam:

Dinozaur na tropie: Sophie Currive
Detektyw Dinozaur wyrusza na pełną niespodzianek misję ratunkową... i przydałaby mu się wasza pomoc. Podczas eskapady razem z Dinozaurem możecie odwiedzić kilkanaście niezwykłych miejsc. Czeka was wyprawa w góry, do dżungli, wizyta w wesołym miasteczku, znajdziecie się w kosmosie i na oceanie. We wszystkich tych miejscach będziecie musieli znaleźć coś, co jest bardzo sprytnie ukryte. Śmiało, wskakuj do dinozaurowego samolotu! Przed wami mnóstwo roboty i zero czasu na nudę.

Jak pokonać dinozaury? Strachy na lachy : Leblanc Catherine , Garrigue Roland
Boisz się pająków lub dinozaurów? Nie wiesz, jak pozbyć się ducha spod łóżka lub jak przepędzić złego wilka? Otwórz książkę i odkryj mnóstwo sztuczek, dzięki którym pokonasz wszystkie stwory, które nie dają ci spać w nocy!

Seria książek, które zabawnym tekstem i śmiesznym ilustracjami pomagają dzieciom przezwyciężyć największe lęki, pozwalają przy tym dobrze się bawić.
(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

Winnie i Dzień Dinozaura : Valerie Thomas i Karky Paul
Winnie i jej koci przyjaciel Wilbur lubią odwiedzać muzeum. Uwielbiają wspólnie podziwiać wszystkie zgromadzone tam eksponaty, które zostały wystawione w gablotach ku uciesze odwiedzających. Jednak jest pewna sala, do której Winnie i Wilbur szczególnie lubią zaglądać. Jest to sala dinozaurów, w której można podziwiać szkielety zwierząt żyjących przed tysiącami lat. Ale tak naprawdę Winnie marzy o tym, by spotkać żywego dinozaura.
Gdy w muzeum ogłoszono konkurs na rysunek triceratopsa, czarownica postanawia spełnić swe marzenie i z pomocą magii wraz z Wilburem przenosi się w czasy, gdy na ziemi królowały dinozaury.

Z tatą na dinozaury : Wojciech Mikołuszko
Opis wypraw autora książki i jego dzieci do miejsc, gdzie można znaleźć szczątki dinozaurów i innych prazwierząt. Książka przybliża nam życie tych wymarłych gadów. Wszystkie przygody są zabawnie zilustrowane.
(Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

POLECAM !

NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ