Znani pisarze: Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery jest autorką książki „Ania z Zielonego Wzgórza”, której bohaterką jest rudowłosa dziewczynka z Avonlea.

Nie wszyscy wiedzą, że autorka sagi czerpała z doświadczeń własnego dzieciństwa. 30 listopada 1874 roku na kanadyjskiej wyspie Księcia Edwarda urodziła się L.M. Montgomery. Mając niespełna dwa latka osierociła ją matka. Ojciec oddał córkę na wychowanie teściom – i tak trafiła do rybackiej osady Cavendish, której klimat opisze w cyklu o „Ani z Zielonego Wzgórza.” Pisarka nie zaznała miłości od swoich dziadków, którzy nie okazywali jej czułości i zrozumienia. Chętnie więc uciekała w świat wyobraźni. Pomysł na napisanie przygód rudowłosej dziewczynki zrodził się w 1905 roku. Maud, miała 31 lat i doświadczenie w pracy nauczycielki. Książka ukazała się w 1908 r. Czytelnicy pokochali Anię i z niecierpliwością czekali na kolejne tomy przygód Ani Shirley. Przygody Ani z Zielonego Wzgórza wielokrotnie ekranizowano. Do dziś za najbardziej udany uznany jest film z 1985 r. z tytułową rolą Megan Follows.

nauczyciel bibliotekarz