BEZPIECZNE WAKACJE - APEL POLICJI

Ze względu na szczególny czas związany z występowaniem na terenie Polski pandemii choroby zakaźnej COVID-19 nie są planowane spotkania z dziećmi i młodzieżą, których celem - jak dotychczas było przypomnienie o zasadach związanych z bezpieczeństwem podczas zbliżających się wakacji.

Wzwiązku z tym za pośrednictwem szkolnej strony przypominamy o najważniejszych zasadach bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

• Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
  • Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

Każda forma przekazania informacji o zagrożeniach jakie niesie za sobą nieumiejętne korzystanie z uroków wypoczynku nad wodą, również za pośrednictwem wychowawców poprzez portal e-dziennik może przynieść pożądany efekt.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z ogólnopolska akcją informacyjno-edukacyjna „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.W ramach akcji  został również ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. "Artystyczny przeWODNIK", promujący bezpieczne przebywanie w wodzie i nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem:

Dziękuję za współpracę, życzliwość i pomoc.

asp.Mariusz Kowalski
Oficer Prasowy