KONKURS PLASTYCZNY "JAJKO WIELKANOCNE - PISANKA"

W związku ze zbliżającyni się ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI ogłoszony został konkurs plastyczny. Prezentujemy nadesłane prze uczniów naszej szkoły efekty ich pracy.

Agata Tomczak, Alicja Wojciechowska, Oliwer Bauer, Jakub Wardziński, Kacper Łopaciński, Kacper Łukomski, Ksawery Kamiński, Marcel Heftowicz, Mateusz Modliński, Nikola Kasińska, Oliwia Michałowska, Patrycja Modlińska,  Szymon Domański, Pionko.

Przedmiotem konkursu było wykonanie dowolną techniką prac plastycznych przedstawiających jajko wielkanocne – pisankę.

Główne cele konkursu to:

- rozwijanie twórczej wyobraźni i aktywności plastycznej i technicznej uczniów,

- zainteresowanie zwyczajami i tradycjami związanymi ze świętami Wielkanocnymi,

- stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

Wszystkie prace zasługują na najwyższe oceny. Dziękujemy bardzo za Wasze zaangażowanie. Przygotowywanie kolorowych jajek w okresie przedświątecznym to bardzo stara  tradycja i ściśle wiąże się z tradycją święcenia jaj, która zrodziła się w średniowieczu w środowisku klasztornym. W chrześcijańskiej symbolice jajko od początku było związane z Wielkanocą, nawiązywało do Zmartwychwstania Pańskiego.

Jajko to symbol nowego życia, odrodzenia i przeciwdziałania złu.

Nazwy barwionych jaj wielkanocnych pochodzą od sposobu, w jaki zostały wykonane – i tak mamy: malowanki, rysowanki, kraszanki lub byczki oraz pisanki. W pisankowym rysunku znajdziemy motywy stałe w całym kraju, a także właściwe tylko dla danego regionu. Na polskich wsiach malowanie pisanek dawniej było wyjątkowym rytuałem  - malowały je kobiety, najczęściej dziewczęta i młode mężatki.

Niestety, dzisiaj tradycja malowania czy pisania jaj na Wielkanoc zanika. Najczęściej kupujemy gotowe barwniki lub naklejki – i też jest ładnie, ale te wykonane własnoręcznie zachwycają szczególnie.

GRATULUJEMY !!!

Organizatorki konkursu: