Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa

im. Jana Kochanowskiego

w Grabowie

 

ul. Kochanowskiego 2 

99-150 Grabów 

 

Tel.: 63 2734242 

REGULAMINY PRACOWNI SZKOLNYCH

REGULAMIN PRACOWNI CHEMICZNEJ

      1. W pracowni mogą przebywać uczniowie po uzyskaniu zgody nauczyciela i w jego obecności.
      1. Uczniowie zobowiązani są do korzystania zawsze z tych samych miejsc, a także utrzymanie ładu i czystości w pracowni.
      1. Przed przystąpieniem do wykonania doświadczenia chemicznego uczniowie muszą być dokładnie zapoznani z opisem jego przebiegu.
      1. Ćwiczenia przeprowadzać z zachowaniem wskazanych, przez nauczyciela lub podręcznik, środków ostrożności tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych.
      1. Wykonywanie ćwiczenia i uruchomienie przyrządu może nastąpić tylko na polecenie nauczyciela.
      1. Naczynia z chemikaliami należy zaraz po użyciu zamknąć właściwym korkiem. Nie dopuścić do pomieszania chemikaliów.
      1. Pobrane odczynniki, szkło i przyrządy należy po zakończeniu ćwiczeń odnieść na właściwe miejsce w stanie czystym.
      1. Każde uszkodzenie sprzętu lub szkła musi być zgłoszone nauczycielowi.
      1. Nie należy wrzucać do kosza resztek niebezpiecznych substancji lecz zbierać je do przeznaczonych na ten cel pojemników.
      1. Nie wolno wrzucać do zlewów stłuczonego szkła i substancji stałych, gdyż może to spowodować zapchanie przewodów kanalizacyjnych.
      1. Nie wolno wynosić z pracowni żadnych odczynników chemicznych. Podczas wykonywania ćwiczeń w pracowni chemicznej uczniów zobowiązuje się do ścisłego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa.
      1. Prawie wszystkie substancje w pracowni chemicznej należy traktować jako mniej lub bardziej trujące.
      1. Bez polecenia nauczyciela nie wolno smakować i wąchać badanych substancji. Przy wąchaniu danej substancji należy skierować pary do siebie ruchem wachlującym ręki. Nie wolno tego robić poprzez zbliżenie nosa
      1. Pracownia chemiczna jest pracownią, w której przy wykonywaniu doświadczeń występuje szczególnie dużo zagrożeń. W związku z tym należy zachować zwiększoną ostrożność. Niedostatecznie zaznajomienie z przyrządami i właściwościami substancji, z którymi się pracuje, a także nieuwaga może spowodować nieszczęśliwy wypadek.
      1. Szczególną ostrożność należy zachować:

- przy pracach z substancjami żrącymi (np. stężone kwasy i ługi), gdyż może dojść do poparzeń, zniszczenia odzieży.

- podczas pracy z palnikiem i substancjami łatwopalnymi. Przy zapalaniu palników należy najpierw zapalić zapałkę lub świecę gazową, a dopiero wtedy otworzyć kurek gazowy.

      1. W czasie wykonywania jakichkolwiek prac należy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie oczu- stosować okulary ochronne.
      1. Nie należy wykonywać ćwiczeń w brudnych naczyniach.
      1. Nie pochylać się nad naczyniem, w którym coś wrze lub do którego wlewa się ciecz (zwłaszcza żrąca). Nie dopuszczać do dużego wzrostu ciśnienia wewnątrz naczynia – może to doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu.

Probówkę, w której ogrzewa się ciecz, kierować otworem w bok nie do siebie i nie w stronę sąsiada. Przy podgrzewaniu substancji w próbówce nie czynić tego w jednym punkcie, lecz wykonywać podgrzanie na większej powierzchni.

      1. Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z zaleceniami, które są podane w podręczniku i przez nauczyciela.
      1. Nie wolno używać uszkodzonych przyrządów, nadtłuczonych lub pękniętych naczyń szklanych i porcelanowych.
      1. Ćwiczenia z substancjami, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne należy wykonywać pod wyciągiem na polecenie i według instrukcji nauczyciela.
      1. Zabronione jest używanie naczyń laboratoryjnych jako przedmiotów służących do picia, czy też spożywania posiłków w pracowni chemicznej.
      1. Po opuszczeniu miejsce pracy należy uporządkować, pamiętając o tym, że należy umyć po zakończonej pracy ręce.
      1.  W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela.

Zachowanie w razie wystąpienia wypadku:

przy zatruciach przez skórę:

- usunąć odzież z miejsca urazu,

- zmyć skórę strumieniem zimnej wody tak, by nie skazić zdrowych części ciała. Bezwzględnie skierować poszkodowanego do lekarza.

przy zatruciach drogą pokarmową:

-usunąć truciznę z żołądka przez spowodowanie wymiotów ( drażnić palcem palcem tylną ścianę gardła lub podać szklankę bardzo słonej wody ).

- po ustąpieniu wymiotów podać odtrutkę np. zwykłą wodę (rozcieńcza i zobojętnia truciznę), zawiesinę węgla aktywowanego lub wodny roztwór białka kurzego (2 białka na szklankę wody).

 – ponownie spróbować spowodować wymioty. 

 

  1. REGULAMIN PRACOWNI LOGOPEDYCZNEJ
  2. 1. Punktualnie przybywaj do pracowni na zajęcia!

    2. Nie wolno ci wchodzić do pracowni bez zgody logopedy i w czasie jego nieobecności!

    3. Po wejściu do pracowni zajmuj wyznaczone dla siebie miejsce!

    4. Dbaj o zgromadzone pomoce logopedyczne!

    5. Zachowaj czystość!

    6. Pomagaj przy wykonywaniu plansz i gazetek ściennych!

    7. Nie korzystaj samodzielnie z przyborów, pomocy logopedycznych i innego sprzętu znajdującego się w pracowni!

    9. Podporządkuj się prośbom i poleceniom logopedy!

    10. Każde zauważone przez ciebie zagrożenie dla życia lub zdrowia zgłaszaj natychmiast do logopedy!

     

    REGULAMIN SZKOLNEJ PRACOWNI KOMPUTEROWEJ

    Podstawa prawna: § 17. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów
    bezpieczeństwa i higieny pracy.

    Postanowienia ogólne

    § 1.

    Pracownia komputerowa przeznaczona jest do prowadzenia zajęć edukacyjnych w  Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie

    § 2.

    Z pracowni komputerowej mogą korzystać wyłącznie uczniowie oraz upoważnieni nauczyciele i inni pracownicy  Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Grabowie.

    § 3.

     Osoby przebywające w pracowni zobowiązane są do stosowania się do przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy określonych w:

    1. Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
    2. Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 sierpnia 1992 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych.

    Przygotowanie do zajęć

    § 4.

     Uczniowie mogą przebywać w pracowni tylko pod opieką nauczyciela. Mogą przebywać także poza godzinami zajęć obowiązkowych, ale po uzyskaniu każdorazowo zgody nauczyciela.

    § 5.

     Zabrania się wnoszenia do pracowni substancji lub przedmiotów mogących wpłynąć  niekorzystnie na funkcjonowanie sprzętu komputerowego.
    W szczególności zakaz dotyczy produktów żywnościowych i napojów.

    § 6.

     Uczniowie pracują na przydzielonych im stanowiskach. Zmiana stanowiska wymaga każdorazowo zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia.

    § 7.

     Przed rozpoczęciem pracy na stanowisku uczniowie są zobowiązani do sprawdzenia jego stanu ogólnego, technicznego i zgłoszenia dostrzegalnych usterek nauczycielowi prowadzącemu zajęcia.

    Praca na zajęciach

    § 8.

    Włączenie lub wyłączenie zasilania komputera każdorazowo wymaga uzyskania zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia.

    § 9.

     Dokonywanie zmian w konfiguracji sprzętowej systemów komputerowych znajdujących się  w pracowni (w szczególności otwieranie jednostek centralnych, przyłączanie/odłączanie myszy, przyłączanie/odłączanie klawiatur, regulacja parametrów monitorów) dozwolone jest wyłącznie za zgodą nauczyciela prowadzącego zajęcia. Zauważone problemy należy mu natychmiast zgłaszać.

    § 10.

     Dokonywanie zmian w konfiguracji programowej systemów komputerowych znajdujących się w pracowni (w szczególności instalowanie/usuwanie oprogramowania, zmiany ustawień systemu operacyjnego oraz programów, tworzenie i usuwanie danych) dozwolone jest wyłącznie za zgodą nauczyciela prowadzącego zajęcia.

    § 11.

     Uczniowie mają prawo korzystać z danych i programów udostępnionych w systemie komputerowym szkoły. Mają także prawo, po uzyskaniu zgody nauczyciela prowadzącego zajęcia, do korzystania ze znajdujących się w pracowni urządzeń komputerowych.

    § 12.

    Użytkownicy pracowni mają prawo do korzystania z własnych danych, pobranych z Internetu lub przyniesionych na wymiennych nośnikach danych, po uprzednim sprawdzeniu ich za pomocą programu antywirusowego – pod kontrolą nauczyciela.

    § 13.

    Użytkownicy pracowni mają prawo do zapisywania swoich plików wyłącznie w wyznaczonym miejscu. Dane tymczasowe, utworzone w trakcie pracy, należy po jej zakończeniu usunąć. Obsługa pracowni nie gwarantuje zachowania danych zapisanych poza wyznaczonym miejscem.

    § 14.

     Użytkownicy sieci komputerowej mają obowiązek dbać o bezpieczeństwo danych, a w szczególności nie udostępniać innym swoich haseł .

    § 15.

     W trakcie pracy użytkownicy zobowiązani są do:

    1. przestrzegania przepisów prawa, w szczególności dotyczących:
      1. uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do danych,
      2. rozpowszechniania pornografii,
      3. propagowania innych zakazanych przez prawo treści;
    2. przestrzegania powszechnie przyjętych norm obyczajowych, w tym dotyczących korzystania z Internetu:3.    informowania nauczyciela prowadzącego zajęcia o nietypowym działaniu komputera.
      1. nie rozpowszechniania tzw. spamów,
      2. nie obrażania innych użytkowników ;

    § 16.

    Nauczyciel prowadzący zajęcia ma prawo blokowania dostępu do określonych danych lub usług (w szczególności dostępu do Internetu) oraz monitorowania poczynań osób korzystających
     z pracowni).

    § 17.

     Korzystanie z urządzeń drukujących – w celu drukowania prac dodatkowych, których opracowanie nie jest zadaniem wynikającym z treści zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, ale służy do realizacji celów dydaktycznych – możliwe jest wyłącznie za zgodą nauczyciela prowadzącego zajęcia.

    § 18.

     Po zakończeniu zajęć należy uporządkować swoje stanowisko pracy, a w szczególności odpowiednio wyłączyć komputer, ustawić elementy zestawu komputerowego na właściwym miejscu.

    § 19.

     Nauczyciel prowadzący zajęcia ma prawo nakazać uczniom, po uprzednim ich poinstruowaniu i dostarczeniu odpowiednich środków, wykonanie prostych zabiegów konserwacyjnych (czyszczenie klawiatury, myszy, obudowy komputera, ekranu monitora).

     

                                          Postanowienia końcowe

    § 20.

     Uczniowie zostają zapoznani z niniejszym regulaminem oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy na pierwszych zajęciach w roku szkolnym.

    § 21.

     W kwestiach nie wymienionych w niniejszym regulaminie stosuje się przepisy statutu szkoły oraz powszechnie obowiązujące przepisy prawa.

    § 22.

     Regulamin pracowni komputerowej obowiązuje wszystkich uczniów korzystających z pracowni zarówno podczas planowych zajęć lekcyjnych, jak i poza nimi.

    § 23.

    Próby włamania do sieci lokalnej jak i zakłócanie jej pracy będą traktowane jako poważne naruszenie regulaminu szkolnego.

    • nie jemy i nie pijemy w pobliżu komputerów
    • nie dotykamy klawiatury i myszy brudnymi rękami
    • nie przenosimy, przesuwamy komputera gdy jest włączony
    • dbamy o porządek na stole i na dysku komputera
    • kable trzymamy za wtyczkę podczas włączania i wyłączania
    • przycisk myszy i klawisze naciskamy delikatnie
    • nie zasłaniamy otworów wentylacyjnych komputera
    • nie naciskamy bezmyślnie klawiszy gdy komputer wykonuje jakąś operację
    • nie podłączamy żadnych urządzeń do komputera (ani nie odłączamy) gdy jest włączony
    • nie odpowiadamy na żadne pytanie „tak” gdy nie wiemy o co chodzi
    • jeśli komputer „się zawiesił” nie wyłączamy go lecz resetujemy (Windows)
    • nie zmieniamy ustawień komputera i oprogramowania
    • nie wolno zmieniać nazw istniejących dokumentów, które są własnością innych użytkowników.
    • nie wolno wykorzystywać jako własnych prac innych użytkowników.
    • nie wolno uruchamiać żadnych programów bez zgody nauczyciela.
    • korzystanie z Internetu może odbywać się wyłącznie za zgodą nauczyciela.
    • nie wolno korzystać z własnych płyt i dyskietek bez zgody opiekuna pracowni.
    • nie wolno instalować samodzielnie oprogramowania bez zgody nauczyciela
    • przed wyłączeniem komputera należy zawsze zakończyć działanie wszystkich programów.
    • o wszelkich usterkach sprzętu komputerowego należy natychmiast powiadomić nauczyciela.
    • w trakcie zajęć utrzymywać porządek i czystość, zachować spokój i rozwagę.
    • na zajęcia przychodzić punktualnie i przygotowanym.
    • na zajęciach nie używamy telefonów komórkowych oraz nie korzystamy ze słuchawek bez wyraźnej zgody nauczyciela.

     Przestrzegaj zasad BHP podczas pracy z komputerem.

    • zawsze zachowuj prawidłową postawę podczas pracy.
    • pamiętaj o odpowiedniej odległości oczu od monitora – od 40 do 70 cm; jeśli lekarz zalecił ci noszenie okularów, załóż je.
    • usiądź jeśli jest to możliwe  tak, abyś patrzył nieco w dół na ekran.
    • kiedy długo pracujesz z komputerem, zrób przerwę, wstań, wyprostuj się, popatrz na odległe przedmioty za oknem. (Najlepiej wyjdź na spacer) Obciążony kręgosłup i oczy odpoczną chwilę.
    • gdy komputer pracuje, nie zmieniaj jego połączeń z innymi urządzeniami np.: myszką, monitorem, siecią, ponieważ w niektórych przypadkach grozi to uszkodzeniem sprzętu.
    • pamiętaj o doborze odpowiednich programów, dostosowanych do twojego wieku (nie wszystkie są wartościowe – niektóre z nich zawierają bezsensowną przemoc).
    • w razie wypadku, wynikającego na przykład z porażenia prądem, należy natychmiast odłączyć zasilanie, udzielić pierwszej pomocy oraz zorganizować pomoc lekarską.
    •  o zdarzeniu musi być powiadomiony dyrektor szkoły. 

    Pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci Internet

    • Nie podawaj swoich danych w Internecie, posługuj się tylko Nickiem (pseudonimem)
       i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych: imię, nazwisko, adres, numer telefonu, czy adres szkoły.
    • Nie ufaj osobom poznanym w sieci.  

    Posługiwanie się komputerem nie zwalnia od myślenia, lecz w zamian za odciążenie umysłu od spraw drugorzędnych obliguje do skierowania go na bardziej zaawansowane aspekty rozwiązywania problemów.

     Komputer się nie myli. Mylą się ci, którzy go obsługują.

     

     

    REGULAMIN PRACOWNI PLASTYCZNEJ 

    Obowiązki uczestnika zajęć:

    1. Systematycznie uczestniczyć w organizowanych zajęciach.

    2. Rozwijać swoje wiadomości i umiejętności plastyczne.

    3. Dbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników.

    4. Przestrzegać zasad organizacji pracy.

    5. Szanować mienie pracowni.

    6. Wykonywać polecenia nauczyciela.

    7. Przestrzegać regulaminu pracowni.

    8. Informować o planowanych nieobecnościach.

    9. Informować o niedyspozycji oraz o uczuleniach i przeciwwskazaniach do pracy zadanymi technikami.

    II  Przepisy ogólne

    1.         Podczas trwania zajęć kategorycznie zabrania się wszelkich zabaw i żartów powodujących niebezpieczeństwo.

    2          .Uczeń pracuje według wskazań nauczyciela i zgodnie z przepisami BHP omówionymi w toku zajęć.

    3.         Każde nowe narzędzie może być użyte po uprzednim instruktażu nauczyciela.

    4.         Korzystanie z urządzeń mechanicznych i elektrycznych pracowni jest dozwolone tylko za zgodą i pod nadzorem nauczyciela.

    5.         Nie należy pracować uszkodzonymi narzędziami.

    6.         Przestrzegać czystości, ładu i porządku na stanowisku pracy.

    7.         Urządzenia elektryczne można włączać do sieci 230V tylko za zgodą nauczyciela.

    8.         O każdym uszkodzeniu ciała należy meldować nauczycielowi.

    9.         Uczniom nie wolno przebywać w pracowni w czasie przerwy bez nadzoru nauczyciela

    10.       Miejsce zajmowane przez ucznia w pracowni wskazuje nauczyciel prowadzący zajęcia. Prowadzący zajęcia może nakazać zmianę miejsca.

    11.       Uczeń powinien posiadać pomoce naukowe, przyrządy malarskie lub instrumenty wymagane przez nauczyciela (własny zeszyt, podręcznik).

    12.       Uczniowie zobowiązani są do ścisłego wykonywani poleceń nauczyciela prowadzącego zajęcia.

    13.       Korzystanie ze sprzętu znajdującego się w pracowni możliwe jest tylko za zgodą i pod kontrolą nauczyciela.

    14.       Za umyślne niszczenie sprzętów, instrumentów, wyposażenia pracowni uczeń ponosi  materialną odpowiedzialność.

    15.       Dyżurni danej klasy zobowiązani są do utrzymania ładu i porządku w pracowni, jak i na korytarzu przed pracownią.

    16.       Ubrania wierzchnie uczniowie zostawiają w szkolnej szatni.

    17.      W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela             

    18.       Uczeń zobowiązany jest wykonywać prace zlecone przez nauczyciela zgodnie z zasadami BHP. Każde zaistniałe zagrożenie lub wypadek należy   natychmiast zgłosić nauczycielowi.

     

    REGULAMIN PRACOWNI HUMANISTYCZNEJ

    1. Uczniowie wchodzą do sali lekcyjnej pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia i spokojnie zajmują swoje miejsca.

    2. Podczas zajęć obowiązuje zakaz opuszczania sali lekcyjnej bez zgody nauczyciela.

    3. Bez zgody nauczyciela nie wolno korzystać z pomocy naukowych znajdujących się w sali, otwierać szafek i szuflad.

    4. Uczeń ma obowiązek pozostawienia wierzchniego okrycia w szatni.

    5. Obsługą komputera, projektora i telewizora zarządza nauczyciel.

    6. Internet może być wykorzystywany jedynie do celów dydaktycznych

    7. Uczeń ma obowiązek zgłosić nauczycielowi zauważone w sali uszkodzenia.

     8. W przypadku uszkodzenia sprzętu lub elementów wyposażenia sali lekcyjnej, koszty naprawy ponosi sprawca.

    9. W czasie lekcji nie wolno używać sprzętu nagrywającego i fotograficznego.

    10.Do obowiązków ucznia należy dbanie o wygląd sali, w której przebywa.

    11.Po zakończeniu lekcji uczeń zobowiązany jest do pozostawienia swojego miejsca
    w czystości oraz rozliczenia się z powierzonych mu pomocy naukowych.

    12.W czasie przerwy sala lekcyjna powinna być zamknięta.

    13. W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela.

    14. W razie uszkodzenia sprzętu, czy wyposażenia sali lekcyjnej, koszty naprawy ponoszą osoby, które doprowadziły do uszkodzenia.

     15. Do obowiązków ucznia należy dbanie o wygląd sali, w której przebywa.

    16. Po zakończeniu zajęć uczeń zobowiązany jest do:

    - pozostawienia swojego miejsca w czystości,

    - rozliczenia się z powierzonych mu pomocy naukowych.

     17. Do obowiązków dyżurnego należy:

    - utrzymanie w czystości tablicy,

    - otwarcie okien po zakończeniu zajęć.

     

    REGULAMIN PRACOWNI MATEMATYCZNEJ

    1. Do pracowni wchodzimy razem z nauczycielem i zajmujemy stałe miejsca.

    2. Dyżurny na wyraźne polecenie nauczyciela rozdaje tablice matematyczne, bryły oraz inne pomoce naukowe.

    3. W czasie lekcji zachowujemy się cicho i wykonujemy polecenia nauczyciela.

    4. Po zakończeniu lekcji:

         a. pomoce naukowe i stanowisko pracy pozostawiamy we wzorowym porządku,

         b. dyżurny zmywa tablicę i otwiera okna,

         c. uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę lekcyjną.

    5. W pracowni nie spożywamy posiłków i nie pijemy napojów. 

    6. Każdego ucznia obowiązuje:

          a. poszanowanie pomocy dydaktycznych,

          b. poszanowanie sprzętów i mienia szkoły.

    7.  Z pracowni matematycznej mają prawo korzystać wszyscy uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Grabowie oraz inne osoby po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły.

    8. Uczeń jest zobowiązany do pozostawienia wierzchniego okrycia w szatni.

    9. Każdy uczeń ma przydzielone stanowisko pracy na okres całego roku szkolnego i może je zmienić jedynie po uzyskaniu zgody nauczyciela korzystającego       aktualnie z pracowni.

    10.  Każdy uczeń jest zobowiązany dbać o swoje stanowisko pracy i pozostawiać w takim stanie, w jakim je zastał.

    11. Każdy uczeń ma obowiązek zgłosić prowadzącemu zajęcia nauczycielowi jakiekolwiek zniszczenia, uszkodzenia, zabrudzenia (zmiany) zauważone na swoim stanowisku pracy natychmiast po ich zauważeniu.

    12.Uczeń, który dopuścił się zniszczenia stanowiska pracy ma obowiązek przywrócić je do pierwotnego stanu, a jeśli to nie jest możliwe ponieść koszty związane z jego odnową.

    13.  W czasie lekcji nie wolno używać sprzętu nagrywającego i fotograficznego.

    14. Każdy korzystający z pracowni matematycznej zobowiązany jest do zachowania ciszy i kulturalnego zachowania.

    15. Za porządek podczas chwilowej nieobecności nauczyciela odpowiadają dyżurni oraz gospodarz klasy.

    16.Wszystkie nie ujęte w niniejszym regulaminie sprawy dotyczące sposobu korzystania z pracowni matematycznej, rozstrzyga nauczyciel korzystający aktualnie z pracowni.

    17. W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela.

     

    REGULAMIN PRACOWNI GEOGRAFICZNEJ                                           

     1. Pracownia geograficzna służy jako miejsce nauki w celu zdobywania wiadomości   teoretycznych i umiejętności praktycznych.

    2. Do pracowni wchodzimy po dzwonku na lekcję, wraz z nauczycielem i zajmujemy miejsca. Nie wolno przebywać w pracowni w czasie przerw bez nadzoru nauczyciela.

    3. Ze wszelkich materiałów znajdujących się w pracowni uczeń może korzystać dopiero po zezwoleniu prowadzącego lekcję nauczyciela.

    4. Dyżurny na wyraźne polecenie nauczyciela rozdaje atlasy, mapy oraz inne dostępne pomoce naukowe.

    5. Wszelkie materiały, z których korzysta uczeń, są mieniem społecznym i dlatego wolno korzystać z nich tylko zgodnie z instrukcją obsługi i należy chronić je przed zniszczeniem.

    6. Po zakończeniu lekcji: ◦ pomoce naukowe i stanowisko pracy pozostawiamy we wzorowym porządku, ◦ uczniowie wraz z nauczycielem opuszczają salę lekcyjną.

    7. W pracowni nie spożywamy posiłków i nie pijemy napojów.

     8. Każdy uczeń szkoły jest odpowiedzialny za stan i estetykę pracowni geograficznej.

     9. Każdy uczeń ma przydzielone stanowisko pracy na okres całego roku szkolnego i może je zmienić jedynie po uzyskaniu zgody nauczyciela korzystającego   aktualnie z pracowni.

     10. Każdy uczeń jest zobowiązany dbać o swoje stanowisko pracy i pozostawiać w takim stanie, w jakim je zastał.

     11.Każdy uczeń ma obowiązek zgłosić prowadzącemu zajęcia nauczycielowi jakiekolwiek zniszczenia, uszkodzenia, zabrudzenia zauważone na swoim stanowisku pracy natychmiast po ich zauważeniu.

     12.Uczeń, który dopuścił się zniszczenia stanowiska pracy ma obowiązek przywrócić je do pierwotnego stanu, a jeśli to nie jest możliwe ponieść koszty związane z jego odnową.

    13.W czasie lekcji nie wolno używać sprzętu nagrywającego i fotograficznego.

     14.Uczeń ma obowiązek pozostawienia wierzchniego okrycia w szatni.

     15. Każdy korzystający z pracowni geograficznej zobowiązany jest do zachowania ciszy i kulturalnego zachowania.

     16. Wszystkie nie ujęte w niniejszym regulaminie sprawy dotyczące sposobu korzystania z pracowni geograficznej, rozstrzyga nauczyciel korzystający aktualnie z pracowni.

    17. W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania
    i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela.

     

    REGULAMIN  PRACOWNI  BIOLOGICZNEJ

    1. W pracowni mogą przebywać uczniowie po uzyskaniu zgody nauczyciela i w jego obecności.

     2. Nauczyciel ma obowiązek przed zajęciami wejść do sali pierwszy po to, by sprawdzić czy warunki do prowadzenia lekcji nie zagrażają bezpieczeństwu uczących się.

     3. Jeśli sala lekcyjna nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa nauczyciel ma obowiązek nieprawidłowości zgłosić dyrektorowi szkoły celem niezwłocznego ich usunięcia.

    4. Przed rozpoczęciem zajęć zaleca się wywietrzenie sali.

    5. Uczniowie wchodzą do gabinetu biologicznego po dzwonku i zajmują wyznaczone miejsca przy stolikach.

    6. Sprzęt używany do ćwiczeń z biologii jest dobrem społecznym szkoły. Opiekę nad nim podczas zajęć sprawują wszyscy uczniowie i to oni powinni zgłaszać opiekunowi pracowni wszelkie zauważone usterki. Za stan sprzętu odpowiada nauczyciel.

    7. Przed przystąpieniem do zajęć pracownianych uczniowie powinni być zapoznani z ich przebiegiem i o ewentualnych środkach ostrożności jakie powinni przedsięwziąć celem bezpiecznego wykonania zadania. Szczególną dbałość powinni wykazać przy użytkowaniu mikroskopów i narzędzi preparacyjnych.

    8. Wykonywanie ćwiczenia i uruchomienie przyrządów może nastąpić na polecenie nauczyciela

    9. Nie wolno używać uszkodzonych przyrządów, nadtłuczonych lub pękniętych preparatów.

    10. W czasie zajęć obowiązuje cisza i skupienie. Zabronione jest spożywanie posiłków w pracowni

    11. Po zakończeniu zajęć uczniowie porządkują swoje miejsce pracy, a także całą salę

    12. Uczniowie mogą przebywać w pracowni tylko w obecności nauczyciela.

    13. Wszystkich przebywających w pracowni obowiązuje zachowanie porządku i czystości oraz dbałość o sprzęt.

    14. Zabrania się zmieniania stanowiska pracy oraz przemieszczania się po klasie bez wyraźnej zgody nauczyciela

    15. Bez zgody nauczyciela nie wolno korzystać z pomocy dydaktycznych znajdujących się w sali.

    16. Nie wolno bez zgody nauczyciela włączać ani wyłączać sprzętu komputerowego i audiowizualnego.

    17. W trakcie zajęć uczniowie wykonują wyłącznie zadania zlecone przez nauczyciela

    18. Po zakończeniu zajęć uczeń powinien uporządkować swoje stanowisko pracy i rozliczyć się z powierzonych mu pomocy dydaktycznych.

    19. Uczeń ma obowiązek zgłosić nauczycielowi zauważone w sali uszkodzenia.

    20. Za wszelkie uszkodzenia wynikłe ze świadomego działania ucznia materialną odpowiedzialność ponoszą rodzice.

    21. W pracowni obowiązuje zakaz wyjmowania telefonów komórkowych, nagrywania i filmowania zajęć bez zgody nauczyciela.