W MIKOŁAJOWEJ KRAINIE...

Dnia 26 listopada 2014r. uczniowie klas III,IV,V i VI wybrali się na wycieczkę do Krainy Świętego Mikołaja w Kołacinku oraz do Kolegiaty i Skansenu w Tumie .W Kolegiacie ksiądz opowiedział nam historię  kościoła. Następnie zaprezentował główne cechy kościoła ; jest on romański, trójnawowy, emporowy, orientowany, obronny, bazylikowy. Co ciekawe kapłan, gdy uprzedzał nas, że będzie mówił wolno, mówił szybko, natomiast, kiedy miał wymieniać szybko, mówił wolno. Oprowadzający zademonstrował również pogłos w kościele.

Potem pojechaliśmy do skansenu. Tam zobaczyliśmy, jak dawniej mieszkali ludzie. Widzieliśmy zatem kuźnię, stajnię, pomieszczenie, w którym tłoczy się olej oraz wciąż działający wiatrak .Po zwiedzaniu robiliśmy ozdoby świąteczne.

Następnie  wyruszyliśmy w drogę, do Krainy Świętego Mikołaja. Gdy dotarliśmy na miejsce, spotkaliśmy się z naszą przewodniczką Śnieżynką, która jest pomocnicą Świętego Mikołaja. Śnieżynka przypomniała kilka znanych nam bajek. Później udaliśmy się do Dziadka Mroza, który przyjechał do nas z Rosji. Zobaczyliśmy jak mieszka Dziadek Mróz. Odwiedziliśmy również Świętego Mikołaja, ale niestety nie zastaliśmy go w domu. Weszliśmy jednak na chwilkę do jego domostwa. Widzieliśmy listy na biurku oraz pięknie ustrojoną choinkę. Zostawiliśmy listy i wyruszyliśmy do Sali Tronowej. Tam właśnie przebywał Święty Mikołaj! Rozmawialiśmy ze Świętym i złożyliśmy przysięgę, w której obiecaliśmy, że będziemy grzeczni, posłuszni, i że będziemy słuchać pań nauczycielek.

Razem śpiewaliśmy też kolędę pt. ,,Bosy Pastuszek’’. Ponadto każdy z nas losował prezent z Mikołajowego wora. Później poszliśmy do ogromnej hali gdzie było wiele atrakcji. Bawiliśmy się w basenie z piłeczkami, korzystaliśmy z automatów i zakupiliśmy pamiątki w sklepiku. Wszystkim bardzo się tam podobało, ale niestety musieliśmy wyruszać w drogę  powrotną.
       Świetnie się bawiliśmy i chcielibyśmy pojechać  tam jeszcze raz.

Redaktor notatki: Ola Strzelecka  ucz. kl. IV