Narodowe święta majowe.

Początek maja to szczególnie obchodzone święta narodowe.

1 Maja- Święto Pracy

Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.

2 Maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To święto państwowe ustanowione w 2004 roku. W tym dniu wspominamy znaczenie, historię polskich barw i symboli narodowych. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Konstytucji 3 Maja

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej . Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy - prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Narodowe święta majowe były okazją do wielu działań i aktywności uczniów naszej szkoły z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna p. Haliny Pawłowskiej.Dzieci najmłodszych grup przedszkolnych i klas I-III z wychowawcami oraz starsi uczniowie dekorowali drzwi swoich sal lekcyjnych, wszyscy z pomocą rodziców  przygotowali kwiaty w barwach biało-czerwonych. Tego dnia obowiązywał strój galowy. Przedstawiciele klas na uroczystej akademii rozpoczętej wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego zaprezentowali swoje plakaty i krótkie informacje historyczne związane z obchodzonymi świętami. Na zakończenie uroczystości odbyła się krótka sesja fotograficzna wszystkich oddziałów i klas.

Autor: Barbara Zwolińska