Przedszkolna "Terapia ręki dla każdego" - październik 2022

Realizując projekt "Terapia ręki dla każdego" przedszkolaki grup 3-4-5 latków wraz z wychowawcami skupiły się w miesiącu październiku na rozwoju II obszaru – Równowaga i schemat ciała.

Prawidłowo działająca równowaga jest podstawą do kontrolowania podstawy ciała i sprawnego planowania motorycznego. Schemat ciała natomiast jest zdolnością do odczuwania własnych części ciała, jest świadomością gdzie się znajdują, ile miejsca zajmują w przestrzeni, jakie ruchy mogą wykonać, jest sprawnością do realizowania zadań związanych z własny miejscem w przestrzeni, przemieszczaniem się i określeniem położenia przedmiotów względem siebie.

Dzięki prawidłowo rozwijającemu się zmysłowi równowagi i schematowi ciała dziecko zyskuje samokontrolę i autoorientację potrzebne w dalszym rozwoju. Aby wspomagać zmysł równowgi i schemat ciała dzieci wykonywały różne ćwiczenia:
- utrwalały poszczególne części ciała przez ich dotykanie i poruszanie nimi, naśladowanie ruchów
- różnicowały prawą i lewą stronę własnego ciała z uwzględnieniem nazw kieruków

( powyższe ćwiczenia utrwalały podczas zabaw ruchowych, rytmicznych ze śpiewem przy muzyce, np. "Gimnastyka - głowa, ramiona, kolana", "Pokaż Grzesiu", "Mapa ciała", "Nie chcę cię znać", "Jesienne kasztanki", "Trepak" - zabawa listków z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, "Prawa, lewa w bok")

- odrysowywały postacie i dorysowywały im szczegóły, układały człowieka z figur geometrycznych
- wchodziły / schodziły po schodach,
- przechodziły po ścieżce sensorycznej utworzonej z darów jesieni,
- chodziły po linie utrzymujac równowagę podczas stawiania stopy za stopą,
- rysowały wzory po śladzie i układały je za pomocą kasztanów,
- usprawniały koordynację wzrokowo - ruchową poprzez aktywność plastyczną.

Autor: Barbara Zwolinska, Natalia Pawlak