Przedszkolne inspiracje dyniowe.

Zbliżający się dzień "Wszystkich Świętych" kojarzy sie  z tradycją Halloween i jej symbolem, którym jest dynia. Dzieci w naszej szkole nie celebrują jednak amerykańskiej tradycji. Jesień to piękna, kolorowa pora roku obsypująca nas wieloma darami i plonami. Są to owoce i warzywa ale też wielobarwne liście, kasztany, żołędzie, jarzębina. Październikową królową wsród darów jesieni jest właśnie dynia, która stała się inspiracją do wielu aktywności przedszkolaków w dniu Święta Dyni. Dzień Dyni w placówkach oświatowych przypada na 31 października i jest alternatywą do atrakcji związanych z Halloween. Tego dnia przedszkolaki dołączyły również do szkolnej akcji tworzenia dyniowych dekoracji za które obie grupy otrzymały wyróżnienie w konkursie.

Poranek dzieci rozpoczęły zabawą logopedyczną "Gimnastyka buzi i języka z żarłoczną dynią". Następnie obejrzały  film edukacyjny "Kazio i Dzień Dyni". Brały udział w zorganizowaniu kącika przyrodniczego "Jesienna wystawa", którego motywem przewodnim była dynia udekorowana figurami geometrycznymi. Kolejnymi zadaniami dzieci były zabawy i prace plastyczne:
„Dynia” –  techniką stemplowania palcem i farbami,
„Dyniowe lampiony” –  lepienie słoików bibułą,
"Dyniowe minki" - zabawa plastyczna z wykorzystaniem piankowych elelmentów dekoracyjnych.
              Grupa młodsza pojawiła się w przedszkolu w pomarańczowych strojach oraz z dyniami pod pachą. Jednym z zadań było udekorowanie dyni przygotowanymi wcześniej przez N. minkami. Przedszkolaki miały również okazję skosztować dyniowego ciasta oraz prażonych pestek dyni. Nauczyciel zaprezentował dzieciom wnętrze dyni skłaniając ich do odpowiedzi na pytanie „Co kryje Dynia?”. Nie obyło się bez pracy plastycznej polegającej na wyklejaniu plasteliną kolorowego obrazka dyni.

Na koniec dnia dzieci chętnie  kolorowały pisakami i kredkami obrazki z motywem dyni oraz układały dynie z rozsypanki obrazkowej.  Przedszkolaki udały się również na krótki spacer szkolnymi korytarzami w celu obejrzenia wystaw przygotowanych przez uczniów klas I-VIII. Podsumowaniem dnia była sesja fotograficzna obu grup przedszkolnych 3,4,5 - latków.

Autor: Barbara Zwolińska, Natalia Pawlak