"Terapia ręki dla każdego" - wrzesień 2022

Zadaniem projektu jest organizowanie zabaw / ćwiczeń / zajęć usprawniających motorykę małą dzieci. W związku z tym, w  miesiącu wrześniu realizowane były aktywności z obszaru:
⦁    Sprawność fizyczna, stabilizacja posturalna i stabilizacja kończyny górnej.

Sprawność fizyczną dzieci należy stymulować zgodnie z ich potrzebami i możliwościami psychoruchowymi. Ruch jest niezbędny, aby rozwój dziecka mógł być wszechstronny.

Stabilizacja jest utrzymaniem postawy w róznych pozycjach oraz w trakcie ruchów. Jest to odpowiednie napięcie mięśni tułowia, które zapewnia kontrolę mięśniową nad miednicą i kręgosłupem. Wzmocnione mięśnie kręgosłupa zwiększają szansę na prawidłowe operowanie kończynami górnymi a w rezultacie poprawia to precyzję ruchów, utrzymanie prawidłowej pozycji ciała  podczas rysowania, malowania oraz wpłynie na sposób trzymania narzędzia pisarskiego i chwyt.

Doskonalenie w/w obszaru aktywności dzieci  będzie kontynuowane także w kolejnych tygodniach i realizowane było przez tory przeszkód, zabawy zwinnościowe, koordynacyjne, skoczne, rzutne, zabawy rytmiczno-muzyczne z rekwizytami, wspinanie, utrzymywanie równowagi, codzienne zabawy ruchowe ze śpiewem.

Autor: Barbara Zwolińska, Natalia Pawlak