Wycieczka do Poznania i Biskupina

W dniu 15 października 2021 r. (piątek) uczniowie klasy IV i V pod opieką opiekunów (p. Magdalena Kluska, p. Teresa Domańska, p. Ilona Niespodziańska, p. Michał Nowakowski) pojechali na wycieczkę do Poznania i Biskupina.
Pierwszym punktem programu był Ostrów Tumski, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Św. Piotra i Pawła (najstarsza polska katedra, ustanowiona już w 968 roku) i podziemia, w których znajdują się: królewskie grobowce (w katedrze pochowano pierwszych władców Polski - Mieszka i Bolesława Chrobrego), chrzcielnica – domniemane miejsce chrztu Mieszka i jego ludu.

Następnie udaliśmy się na Poznańską Starówkę. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta – zobaczyliśmy m.in. Ratusz, Pręgierz, Fontanę Prozepiny, domki Budników. W samo południe na Starym Rynku wśród tłumu turystów, obejrzeliśmy trykające się rogami na wieży poznańskiego Ratusza Koziołki poznańskie (Pyrka i Tyrka). Po zakupie pamiątek i Rogali Świętomarcińskich pojechaliśmy autokarem do Biskupina. W Muzeum Archeologicznym, przenieśliśmy się w czasie, uczestnicząc w wykładzie: „Życie codzienne mieszkańców Biskupina”. Nie tylko mogliśmy zobaczyć tu rekonstrukcje chat sprzed setek czy nawet tysięcy lat, ale jednocześnie poznać zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, do Grabowa wróciliśmy ok. godziny 19.30.

Autor: Magdalena Kluska