„Książka moim przyjacielem”

Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Grabowie realizują krąg tematyczny: „Książka mój przyjaciel”. W związku z tym uczniowie wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Sobczyńską odwiedzili bibliotekę szkolną.

Celem spotkania było:

• Zapoznanie dzieci z pomieszczeniami biblioteki i ich funkcją,
  • Kształtowanie szacunku do książki jako źródła wiedzy i zabawy,
  • Kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy
  • Budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Przebieg spotkania:

1)      Pokazanie dzieciom czytelni  i wypożyczalni. Omówienie ich zadań i funkcji.

2)      „Ślady prowadzące do…”- odgadnięcie zagadki dotyczące przedmiotów znajdujących się w worku. Określenie czym różnią się książki? (są różnej wielkości, grubości, kolorowe, czarno-białe…).

3)      „Prośba książeczki”. Uczeń odczytuje list od książki, a następnie uczniowie rozwiązują zagadki, wśród których ukryły się litery tworzące nazwę pewnego domku.

4)      Zabawa „Czy to prawda, czy też nie?

5)      Rebus do rozwiązania.

6)      Zachęcenie dzieci do wykonania zakładki do książki.

Dziękuję, że wspólnie udało się nam stworzyć tak przemiłą atmosferę, wzbudzając w trzecioklasistach ciekawość i chęć zdobywania nowej wiedzy ukazującej, jak wielką rolę odgrywa zachowanie zasad dobrego czytelnika, czytanie książek i działalność biblioteki szkolnej.

Autor: Aneta Pionko nauczyciel bibliotekarz