„Dzieci z Bullerbyn”- lektura klasy III

Dzieci z Bullerbyn” książka dla dzieci (lektura klasy III), napisana przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren w 1947 roku.

W książce dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z osady (liczącej trzy zagrody) Bullerbyn.

To niewielka wioska, w której nigdy nie jest nudno.

Każdy dzień z pozoru taki sam jak każdy inny, staje się świetną okazją do przeżywania różnych przygód. Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mogą łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnie wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą… A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko. Opowieść Dzieci z Bullerbyn uczy podstawowych wartości, takich jak przyjaźń, czy pomoc drugiemu człowiekowi. Pierwowzorem Bullerbyn jest osada Sevedstorp niedaleko miasteczka Vimmerby, w którym urodziła się Astrid Lindgren w roku 1907. Jeszcze dziś można oglądać położone obok siebie trzy domy w Sevedstorp, gdzie rodzice przyszłej pisarki przeprowadzili się krótko po jej narodzinach i gdzie spędziła dzieciństwo. Ta okolica do dziś odznacza się sielską atmosferą znaną z kart powieści. Dla krajobrazu Szwecji charakterystyczne są wysokie czerwone domy z szerokimi okiennymi framugami pomalowanymi na biało. Te znajdujące się w Sevedstorp, choć wizualnie nie wyróżniają się spośród tysięcy innych, rozsianych po całym kraju, przyciągają tysiące turystów, którzy zachwycają się rajskimi zakątkami i są powodem do wielu westchnień.

W latach osiemdziesiątych XX wieku te domostwa posłużyły za scenografię do filmowej adaptacji powieści Dzieci z Bullerbyn, wyreżyserowanej przez szwedzkiego reżysera Lasse  Hallström.

nauczyciel bibliotekarz

Autor: Aneta Pionko