Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Święto  obchodzone jest od 1985 roku. Od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Był to najczęściej człowiek uczony. W Odrodzeniu i Oświeceniu bibliotekarzem mógł zostać każdy, kto posiadał wykształcenie. Bibliotekarzami byli urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg, poeci i uczeni. Często bibliotekarstwo było traktowane jako zajęcie dorywcze. Sytuacja zaczęła się zmieniać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia.

W dniach 8-15 maja, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2020 jest „Zasmakuj w bibliotece”.

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek składam wszystkim Koleżankom i Kolegom bibliotekarzom serdeczne życzenia radości oraz sukcesów w pracy i w życiu prywatnym.