Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / BIBLIOTEKA / AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Artykuły

Z WADOWIC DO WATYKANU

2020-05-20
Powiększ zdjęcie

Emilia Wojtyła mama Karola Wojtyły marzyła, żeby jej najmłodszy syn został księdzem. Z dumą mówiła – To dziecko będzie kimś wielkim! Jednak w najśmielszych snach nie sądziła, że zostanie on papieżem, który zmieni świat. Ojciec Karol Wojtyła przez 27 lat służył w wojsku, najpierw w cesarsko-królewskim  pod zaborami austriackimi, po 1918 został oficerem wojska polskiego. Z kolei matka, Emilia pochodziła z rzemieślniczego rodu. Po zawarciu związku małżeńskiego osiedlili się w Wadowicach. Urodziło się im troje dzieci: najstarszy Edmund, córka Olga Maria, która żyła tylko 16 godzin i najmłodszy, Karol. Przyszedł na świat 18 maja 1920 roku.

Czytaj więcej o: Z WADOWIC DO WATYKANU

KLUB MŁODEGO PROGRAMISTY

2020-05-17
Powiększ zdjęcie

Kluby Młodego Programisty to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.

 19 i 20 maja 2020 roku ruszają cykle spotkań online, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, w których – za darmo! - będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć poświęcenia chwili czasu na naukę podstaw programowania.

 

Czytaj więcej o: KLUB MŁODEGO PROGRAMISTY

PODRÓŻE MARZEŃ WIRTUALNIE

2020-05-17
Powiększ zdjęcie

Od ponad miesiąca koronawirus wywraca nasze życie do góry nogami. Pozamykał nas w czterech ścianach i zamienił mieszkania w szkołę, przedszkole, biuro, studio nagrań czy salę treningową… Wiele osób z niecierpliwością czeka na koniec epidemii i ma marzenia. Możliwości finansowe, czasowe, zdrowotne nie zawsze pozwalają, aby udać się w wymarzoną podróż lub zobaczyć miejsca, które fascynują, intrygują, które nas zaciekawiają.

Czytaj więcej o: PODRÓŻE MARZEŃ WIRTUALNIE

Zwierzaki mają wychodne - obserwacja natury online

2020-05-12
Powiększ zdjęcie


Zapraszamy wszystkich do spędzania czasu wolnego na obserwacji fauny i flory.

Z powodu koronawirusa izolujemy się w domach. Obserwacja natury w Internecie stała się coraz bardziej popularna i fascynująca. Zainstalowane kamery w lasach, parkach, rezerwatach przyrody… pozwalają oglądać ją przez cały rok, w dzień i w noc. To szansa na poznanie zachowań zwierząt dziko żyjących w ich naturalnych warunkach. Jesteśmy w stanie zobaczyć niedostępne gniazda ptaków, nory, kryjówki, czy zasady bezpieczeństwa.

Wystarczy wpisać w przeglądarkę: zwierzęta on-line lub wejść na www.worldcam.pl, aby podglądać np.. bociany czy żubry, łosie liżące lizawki solne obok domostw. Egzotyczne zwierzaki z całego świata możemy obserwować, a także słuchać dźwięków, jakie wydają, na: https://explore.org/livecams. Znajduje się tutaj też mnóstwo filmów poświęconych naturze.

Czytaj więcej o: Zwierzaki mają wychodne - obserwacja natury online

Wtorek, 2020-05-26

Imieniny: Eweliny, Jana
 • Odwiedziny: 1524114
 • Do końca roku: 219 dni
 • Do wakacji: 31 dni
 • Grabów
 • 9.8°C
 • bezchmurnie
 • Wiatr: 3.99m/s N
 • Ciśnienie: 1032 hPa
 • Wilgotność: 93%
 • Wschód słońca: 04:34
 • Zachód słońca: 20:47
 • Źródło: OpenWeatherMap