Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / O SZKOLE / Historia szkoły

Historia szkoły

Pierwsze wzmianki o szkole w Grabowie pochodzą z sierpnia 1897-go roku, w którym to roku "za staraniem miejscowego nauczyciela Stanisława Łukasza Wojciechowskiego szkoła niniejsza restaurowaną była",...,"Wójtem Gminy Grabów jest Antoni Gruszczyński współobywatel z Besku Starego.

Robót murarskich podjął się Tomasz Baras gospodarz z Grabowa, roboty ciesielskie wykonywał Mateusz Kubiak gospodarz z Smolic".

Historia najnowsza datuje się od roku 1920 kiedy to powstaje siedmioklasowa Szkoła Podstawowa, której kierownikiem zostaje Bronisław Lesser. Szkoła liczyła wówczas kilkudziesięciu uczniów.

Z inicjatywy nauczycieli postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki autorstwa dyrektora Lessera.

W latach 30-tych Szkoła Podstawowa liczyła ponad 200 dzieci. Mieściła się w dwóch budynkach prywatnym budynku Stefana Dębińskiego obok apteki i własnym jeszcze z czasów szkoły carskiej znajdującym się za kościołem obok "organistówki".

 Nauka odbywała się na dwie zmiany. W szkole uczą się dzieci polskie i żydowskie.

Nie ma obowiązku szkolnego. Kierownikiem został Józef Kucza.

W styczniu 1945 roku szkołę na nowo organizuje Henryk Fajndt. Kierownikiem szkoły zostaje Andrzej Słoczyński. Lekcje odbywają się bez podręczników.

1948 rok- zostaje oddany do użytku nowy budynek szkolny mieszczący się przy szosie biegnącej do wsi Srebrna, którego mury wzniesiono pod dach jeszcze przed wojny z inicjatywy kier. J. Kuczy i wójta J. Dernowskiego.

W budynku sale lekcyjne nie miały instalacji grzewczej - ogrzewano je piecykami. Panie M. Grobelna, A. Tomaszewska i H. Kosińska zakładają bibliotekę szkolną.

Powstaje Drużyna Harcerska.

Lata 50-te, życie szkoły normalizuje się, organizowane są wycieczki, działają różnego rodzaju organizacje uczniowskie jak: SKO, SKOW, PCK, Samorząd Uczniowski, Spółdzielnia Uczniowska. Szkoła liczy około 400 uczniów i zaczyna brakować izb lekcyjnych.

1960 zawiązuje się Komitet Rozbudowy Szkoły. Komitet przewiduje dobudowanie od strony północnej kilku izb lekcyjnych i sali gimnastycznej.

 

 

1962 rok zawiązuje się kółko teatralne, którego opiekunką jest E. Żemigałowa. Trwa zbiórka pieniędzy na rozbudowę szkoły.

Od roku szkolnego 1966/67 po raz pierwszy dzieci rozpoczynają naukę w klasie ósmej.
W szkole jest 15 oddziałów, które liczą łącznie 450 dzieci. Trwają prace przy rozbudowie szkoły, które ukończono w 1970 roku.

Jest 1972 rok i wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju powołano Zbiorcze Szkoły Gminne.

Szkoła w Grabowie liczy 13 oddziałów, tj. 331 uczniów.

1973 zostały zlikwidowane ośmioklasowe szkoły w: Besiekierach, Byszewie, Nagórkach, Pieczewie i Potrzaskowie, ze szkół tych utworzono punkty filialne, które liczyły po cztery oddziały. Szkoła w Grabowie liczyła 20 oddziałów, w których znalazło się 498 uczniów.

Galeria

Powiększ zdjęcie

Piątek, 2018-10-19

Imieniny: Michaliny, Michala
 • Odwiedziny: 1009564
 • Do końca roku: 73 dni
 • Do wakacji: 245 dni
 • Grabów
 • 12°C
 • całkowite zachmurzenie
 • Wiatr: 1.5m/s WSW
 • Ciśnienie: 1024 hPa
 • Wilgotność: 93%
 • Wschód słońca: 07:16
 • Zachód słońca: 17:39
 • Źródło: OpenWeatherMap

Jakie zajęcia pozalekcyjne powinny funkcjonować w naszej szkole?