„Wilk i siedem koźlątek”...

05 czerwca 2017 roku uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Grabowie odwiedzili po raz kolejny swoich młodszych kolegów z grupy wiekowej 5-latki. Gimnazjaliści zaprezentowali bajkę pod tytułem „Wilk i siedem koźlątek”- Braci Grimm. „Baśnie” autorstwa Wilhelma Karla i Jacoba Ludwiga Karla Grimm należą do jednych z najbardziej znanych adaptacji mitów i opowieści ludowych. Bracia opracowali i spisali baśnie w XIX wieku.

Baśń opowiada historię pewnej kozy, która miała siedmioro kochających dzieci. Pewnego razu musiała wybrać się do lasu, aby zebrać smacznej trawy na obiad. Troskliwa mama przed wyjściem, ostrzegała koźlęta przed złym wilkiem i jego niecnymi zamiarami. Dzieci obiecały mamie, że nie otworzą drzwi wilkowi. Podstępny zwierz tylko na to czekał. Gdy zobaczył wychodzącą kozę, zatarł chytrze łapy i powiedział: „ Nareszcie mam szansę najeść się do syta”. Potem próbował zrealizować swój chytry plan. Dopiero za trzecim razem udało mu się uśpić czujność koźlątek i je zjeść. Tylko najmniejszej kózce udało się ukryć przed wilkiem. Kiedy do domu wróciła mama koza zastała straszny widok. Obawiając się najgorszego, zaczęła wołać i szukać swoich dzieci, lecz na próżno. Gdy stanęła zapłakana, nagle otworzyły się drzwiczki od małej szafki i  wyszła z niej najmłodsza kózka. Opowiedziała mamie całe zdarzenie. Niewiele myśląc oboje zaczęli szukać wilka. Znaleźli go nad rzeką. Spostrzegli, że coś porusza się w jego brzuchu, natychmiast koza rozcięła brzuch wilka i uwolniła swoje dzieci. Do brzucha śpiącego wilka włożono duże kamienie. Po pewnym czasie zwierz obudził się. Ponieważ był spragniony, poszedł w stronę rzeki, kiedy próbował napić się wody, ciążące w jego brzuchu kamienie pociągnęły go za sobą do rzeki. Ledwo udało się wilk wydostać na brzeg. Następnie  ruszył w stronę lasu i już więcej nigdy się nie pokazał. A morał z tej bajki jest taki:

Każda mama o tym wie co jest dobre,

a co złe i dlatego namawiamy,

słuchaj zawsze swojej mamy.

Wtedy żadna zła przygoda nie przydarzy się.

W roli narratora wystąpiła Małgorzata Pionko, rolę podstępnego wilka odegrał Dawid Skowroński, w postać mamy kozy wcieliła się Sandra Frątczak, w podwójnej roli młynarza
i koźlęcia wystąpiła Zuzanna Borowska, postać najmłodszego koźlątka odegrała Julia Krzyżanowska. Całość nagrał Patryk Olczak. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajki,
a później opowiedziały na pytania dotyczące utworu „Wilk i siedem koźlątek”. Dziękujemy za gościnę wychowawczyni p. Kindze Czarnocińskiej. Organizator akcji „Gimnazjaliści czytają przedszkolakom” nauczyciel bibliotekarz Aneta Pionko.