Z WADOWIC DO WATYKANU

Emilia Wojtyła mama Karola Wojtyły marzyła, żeby jej najmłodszy syn został księdzem. Z dumą mówiła – To dziecko będzie kimś wielkim! Jednak w najśmielszych snach nie sądziła, że zostanie on papieżem, który zmieni świat. Ojciec Karol Wojtyła przez 27 lat służył w wojsku, najpierw w cesarsko-królewskim  pod zaborami austriackimi, po 1918 został oficerem wojska polskiego. Z kolei matka, Emilia pochodziła z rzemieślniczego rodu. Po zawarciu związku małżeńskiego osiedlili się w Wadowicach. Urodziło się im troje dzieci: najstarszy Edmund, córka Olga Maria, która żyła tylko 16 godzin i najmłodszy, Karol. Przyszedł na świat 18 maja 1920 roku.

Kiedy na świat przychodził najmłodszy syn, przez otwarte okno pokoju dobiegało bicie dzwonów z pobliskiego kościoła. Odbywało się tam nabożeństwo majowe Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny. Spokojne życie rodziny Wojtyłów przerwała śmierć pani Emilii. Dzień po pogrzebie, ojciec, Karol Wojtyła (senior) zabrał swoich synów na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam przed obrazem Matki Bożej, tata powiedział Karolowi: - Ona teraz będzie twoją Matką. Mimo bólu mały Lolek przyjął to dość mężnie. Ale to nie był koniec nieszczęść. Jego brat Edmund, podczas praktyk lekarskich zaraził się szkarlatyną od jednego z pacjentów i zmarł. – To wydarzenie głęboka zapadło w pamięć Jana Pawła II. W jednej z szuflad w jego watykańskim apartamencie przechowywał cenną pamiątkę – stetoskop brata.

Karol był świetnym kompanem i wzorowym uczniem. Uwielbiał grać w piłkę, był najlepszym bramkarzem w drużynie. W szkole średniej występował w grupie teatralnej. Po maturze z ojcem wyjechał do Krakowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął studia polonistyczne. Rok później wybuchła wojna. Żeby zarobić na chleb ciężko pracował w kamieniołomach, fizyczna praca mocno go zahartowała. W 1941 roku po powrocie do domu zastał w pokoju martwego ojca. To kolejny wielki cios. Tę śmierć odczuł bardzo boleśnie. I właśnie wtedy dojrzała w nim decyzja o zostaniu księdzem.

Na konklawe w 1978 roku, w wyniku głosowania wskazano Karola Wojtyłę na nowego papieża. O godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, wywołując okrzyki radości wiernych, zgromadzonych na placu św. Piotra. Wybór przerwał wielowiekową tradycję powoływania na Tron Piotrowy duchownych włoskich. 22 października odbyła się inauguracja pontyfikatu. W czasie homilii wypowiedział słynne słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i 5 miesięcy. Papież Polak wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie, przyczynił się do obalenia systemu komunistycznego, podróżował z orędziem pokoju po całym świecie, bronił praw rodziny i dzieci nienarodzonych, troszczył się o ubogich, chorych i starszych, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, ogłosił nowy Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, zawierzył cały świat Matce Bożej oraz Bożemu Miłosierdziu, spotykał się z wyznawcami różnych religii i wyznań, podczas licznych pielgrzymek po całym świecie.

nauczyciel bibliotekarz