Szkoła Podstawowa

Szkoła Podstawowa

im. Jana Kochanowskiego

w Grabowie

 

ul. Kochanowskiego 2 

99-150 Grabów 

 

Tel.: 63 2734242 

Zwierzaki mają wychodne - obserwacja natury online


Zapraszamy wszystkich do spędzania czasu wolnego na obserwacji fauny i flory.

Z powodu koronawirusa izolujemy się w domach. Obserwacja natury w Internecie stała się coraz bardziej popularna i fascynująca. Zainstalowane kamery w lasach, parkach, rezerwatach przyrody… pozwalają oglądać ją przez cały rok, w dzień i w noc. To szansa na poznanie zachowań zwierząt dziko żyjących w ich naturalnych warunkach. Jesteśmy w stanie zobaczyć niedostępne gniazda ptaków, nory, kryjówki, czy zasady bezpieczeństwa.

Wystarczy wpisać w przeglądarkę: zwierzęta on-line lub wejść na www.worldcam.pl, aby podglądać np.. bociany czy żubry, łosie liżące lizawki solne obok domostw. Egzotyczne zwierzaki z całego świata możemy obserwować, a także słuchać dźwięków, jakie wydają, na: https://explore.org/livecams. Znajduje się tutaj też mnóstwo filmów poświęconych naturze.

Z ciszy i spokoju w czasie koronawirusa korzystają więc dzikie zwierzęta. W miastach można spotkać szakale, jelenie, owce, pumy, a nawet lwy morskie. W niemieckiej części Morza Bałtyckiego pojawiły się delfiny. Na bezludnych ulicach stolicy Hiszpanii pojawiły się… pawie. Na wybrzeżu wyspy Palawan na Filipinach pojawiły się tysiące różowych meduz, parzydełkowce zdecydowanie wolą głębiny, dlatego mieszkańcy przeżyli na ich widok prawdziwy szok.  Dla Walijczyków kozy kaszmirskie są wielką atrakcją, wszak zwierzęta spędzają cały rok na pastwiskach. W Izraelu pojawiły się drapieżne szakale, które mogą być niebezpieczne, nie należy ich dokarmiać ostrzegają weterynarze i naukowcy.

W Londynie, daniele, jelenie, sarny zamieszkały w stolicy Wielkiej Brytanii w kompleksie Richmond Park. W Chile skorzystała z okresu pandemii, puma, którą udało się złapać służbom miejskim, chwilowo mieszka w tamtejszym Zoo. W argentyńskiej miejscowości Mar del Plata ze słońca i spokoju postanowiły skorzystać lwy morskie.

 

 

nauczyciel bibliotekarz

 

Autor: Aneta Pionko