PAMIĘTAJMY O TRADYCJACH ŚWIĄTECZNYCH

W nawiązaniou do artykułu "Święta, święta... i po świętach" prezentujemy rozwiązany test wielkanocny oraz opis tradycji świątecznych Jakuba Wardzińskiego z klasy Vb

POGRZEB ŻURU I ŚLEDZIA – w dawnych czasach okres postu był bardzo ściśle przestrzegany, ograniczano wtedy spożywanie praktycznie wszystkie, mięsa, cukru nawet nabiału. Jedzono praktycznie tylko żur i śledzie. Dlatego w Wielki Piątek z radości ku końcowi postu, urządzano tzw. pogrzeb żuru i śledzia. Wszyscy mieszkańcy wsi z okrzykami radości zakopywali w przygotowanym dole „znudzone” pożywienie, z którym rozstawali się na cały rok. W niektórych regionach Polski zasypywano dodatkowo garnek z popiołem, który symbolizował koniec smutku i nadejścia radości.

ZAJĄCZEK – zabawa wielkanocna - po świątecznym śniadaniu, wszyscy zebrani chodzą po domu i szukają ukrytych upominków.

BITWA NA JAJKA

Wszystkie pięknie udekorowane jajka muszą być gotowe przed Niedzielą Zmartwychwstania, ponieważ będą wykorzystane jako świąteczna broń w wielkanocnej bitwie. Na szczęście nie jest to prawdziwa, a symboliczna batalia.

WALATKA, bo tak nazywa się ta zabawa, to gra w której członkowie rodzin i bliscy łapią w dłoń jedną z pisanek, a następnie uderzają nią w jajko przeciwnika. Pojedynek wygrywa osoba, której broń nie zostanie uszkodzona, czyli nie zbije się skorupka. Zwycięstwo oznacza szczęście i dostatek przez cały rok, a przegrany na pocieszenie może zjeść swoje jajko

Poniedziałek Wielkanocny dziewczęta obdarowywały chłopców pisankami próbując się w ten sposób wykupić od oblania wodą. Wręczenie pisanki miłej osobie było rodzajem deklaracji-wyznania, będącego wstępem do oficjalnych zaręczyn.  Powszechne były też pojedynki na pisanki zwane w różnych regionach Polski: „bitka”, „burda”, „czokanie”, „walatka”, „wykitka”. Polegały one na uderzaniu pisankami o siebie, a ten którego pisanka nie zbiła się zostawał zwycięzcą i zabierał porozbijane jajka.  Wierzono, że skorupy z pisanek zakopane w grządce zapewnią urodzaj jarzyn i zabezpieczą uprawy przed szkodnikami, a poczęstowane nimi bydło daje dużo mleka, jest dorodne i zdrowe.

W okolicy Bochni i Wieliczki w Poniedziałek Wielkanocny chodziła SIUDA BABA – grupa przebierańców wielkanocnych, którzy odwiedzali domy z wiosennymi życzeniami. Zwyczaj do dziś praktykowany w Wieliczce i jej okolicach. Byli to chłopcy przebrani za dziadówki. Na głowach zawiązywali chusteczki, a twarze chowali pod grubą warstwą sadzy, która zastępowała maskę. Często można było spotkać dwie siude baby w towarzystwie przebierańca-Cygana.

Siuda baba smarowała ludzi na szczęście sadzą, a będąca pochodną ognia, miała też moc oczyszczającą. Przebierańcy okładali także dziewczęta różańcami z kasztanów i dawali do pocałowania krzyż nabijany gwoździami.

Kuba Wardziński  V b

TEST WIELKANOCNY

1. Które z podanych Świąt w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejsze:

- Wielkanoc

2. Jak nazywa się czas poprzedzający Święta Wielkanocne?

Post

3. Jak nazywa się dzień, w którym kapłan posypuje nam głowę popiołem?

ŚRODA POPIELCOWA

4. Jak nazywa się niedziela, która rozpoczyna Wielki Tydzień?

NIEDZIELA PALMOWA

5. Po przybyciu do jakiej miejscowości, tłum witał Chrystusa palmami?

JEROZOLIMA

6. Jak nazywają się ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia?

TRIDUM PASCHALNE- WIELKI CZWARTEK, WIELKI PIĄTEK, WIELKA

7. Pamiątkę jakich uroczystości, obchodzi sie w Wielki Piątek?

MĘKI I ŚMIERCI JEZUSA

8. Podaj imię człowieka, który skazał Jezusa na ukrzyżowanie?

PONCJUSZ PIŁAT

9. Jak nazywa się w Kościele Katolickim pierwsza Msza, odprawiana z okazji Uroczystości

Zmartwychwstania Pańskiego, połączona z procesją?

REZUREKCJA

10. Inna nazwa poniedziałku wielkanocnego?

LANY PONIEDZIAŁEK, -ŚMIGUS DYNGUS

11. Czy znasz symboliczne znaczenie:

- jajka w koszyczku wielkanocnym --to symbol początku nowego i odradzającego się życia

oraz płodności

- chleba ---symbolizuje Ciało Chrystusa, będącego symbolem życia dla chrześcijan.

- wędliny-- symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność

- baranka z cukru-- to znak Chrystusa, który zwany jest również „Barankiem Bożym”.

Uosabia zwycięstwo życia nad śmiercią.

- soli i pieprzu --symbolizuje oczyszczenie, prostotę i prawdę

- chrzanu --to oznaka ludzkiej siły, którą powinien nam zapewnić przez cały rok

Autor: Jakub Wardzinski