Lekcje biblioteczne...

Ważną częścią działalności Biblioteki jest działalność edukacyjna, dlatego też w bibliotece Szkoły Podstawowej w Grabowie były prowadzona lekcje biblioteczne. Opierają się one na bezpośrednim kontakcie ucznia z wszelkimi rodzajami dokumentów bibliotecznych oraz warsztatem informacyjnym biblioteki. Celem prowadzonych lekcji bibliotecznych była promocja czytelnictwa oraz zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem biblioteki od momentu zapisu aż po wypożyczenie książki.

Spotkania z biblioteką – to przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza, a także innych zawodów związanych z książką: autora, ilustratora, wydawcy. Jednak głównym dążeniem było zachęcenie dzieci już od najmłodszych lat do odwiedzania biblioteki i czytania książek.

A oto zestawienie przeprowadzonych lekcji bibliotecznych:

„Czy znasz wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”?- krzyżówka, diagram.

„Księgozbiór podręczny – co zawiera i jak z niego korzystać”?

„Minikonkurs ze słownikiem ortograficznym-utrwalenie zasad pisowni trudnych wyrazów”.

„Magia teatru” – propagowanie wiedzy na temat teatru.

„Jaka to bajka”? – kalambury.

„Związki wyrazowe-połączenia wyrazowe”.

„Tworzenie mapy myśli-słowa kluczowe (książka, biblioteka).

Aneta Pionko

nauczyciel bibliotekarz