Kotlina Kłodzka...

W dniach 22 – 25 maja 2017r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali Kotlinę Kłodzką. Wycieczkę zorganizowała p. Teresa Domańska, a opiekunami wycieczki były: p. K. Gaj, K. Niedomagała, A. Wasiak.

A oto co zwiedziliśmy:

1 dzień Wrocław: Rynek z przepięknym Ratuszem; Ostrów Tumski; przeprawa po Odrze statkiem; zoo a szczególnie Afrykarium i ogród Japoński, który zachwycił różnorodnością roślin fantastycznie rozłożonych wokół jeziorka a kwitnące rododendrony i azalie oczarowały nawet chłopców.

2 dzień Twierdza Kłodzko Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych  Zobaczyliśmy ogromne bastiony i komnaty, a wraz z przewodnikiem przeszliśmy  podziemnym chodnikiem minerskim. Niektórzy odważyli się przejść chodnikiem o wysokości 0,9m. Po obiedzie zwiedziliśmy Kudowę Zdrój – jedno z miast uzdrowiskowych a do pensjonatu wróciliśmy „drogą stu zakrętów”.

3 dzień Szczeliniec. Na szczyt dostaliśmy się drogą zbudowaną z ponad 600 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek to ogromny labirynt z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy Małpolud. Następnie wybraliśmy się do Błędnych Skał.  Powstałe blokiskalne skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskaliśmy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Trasa była fantastyczna i wszyscy chcieli przejść ją jeszcze raz.

4 dzień Kopalnia złota w Złotym Stoku.Dowiedzieliśmy się, że najstarsze prace wydobywcze prowadzono już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, wydobyto ok. 16 ton czystego złota.