Narodowe czytanie-2016...

W sobotę 3 września 2016 roku w całej Polsce odbywało się Narodowe Czytanie Sienkiewicza. Dziś, 05 września 2016 w naszej szkole dzięki staraniom p. K. Gaj oraz p. J. Heftowicz  w ramach tej akcji przeprowadziliśmy szkolne czytanie fragmentów powieści „Quo vadis”.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy księdza Jacka Marciniaka, kapłana Mateusza Szymkiewicza, radnych Gminy Grabów: p. Ilonę Derkowską, p. Małgorzatę Matusiak i p. Zbigniewa Sobczyńskiego oraz prezesa Banku Spółdzielczego – p. Dariusza Tracza. Lektorkami były również uczennice Zespołu Szkół w Grabowie: Aleksandra Strzelecka, Aleksandra Borowska, Agnieszka Borowska i Wiktoria Jabłońska. Czytaniem oczarowała nas także dyrekcja zespołu - p. Krystyna Gaj i p. Mariusz Jagielski. Wszystkim lektorom serdecznie dziękujemy za udział w pierwszym takim przedsięwzięciu kulturalno – oświatowym w naszej szkole. Podczas słuchania fragmentów powieści panowała niezwykła atmosfera, dzięki której mogliśmy poczuć się jak mieszkańcy Starożytnego Rzymu.

„Quo vadis" stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. Mądre przesłanie powieści Henryka Sienkiewicza ma dodatkowy wymiar zwłaszcza dziś, w świetle 1050-lecia Chrztu naszej Ojczyzny.

Podstawowym celem akcji Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.